Sevim Savaşçı

2007 yılında başladığım çigong çalışmalarına, zihin, beden, enerji ve farkındalık gelişimini doğal bir yolla ve doğal bir hızla geliştiren Ağaç Duruşları Çigong (Zhan Zhuang Qigong) sistemiyle devam ettirdim. Ağaç Duruşları Çigong’unun, beden sağlığıma ve ruhuma iyi geldiğini, enerjimi güçlendirdiğini fark ettikçe duruşlara olan ilgim arttı ve duruşları geliştirmek amacıyla Ağaç Duruşları Çigong Sistemini Avrupa’ya tanıtan Usta Lam Kam Chuen’in yetiştirdiği az sayıdaki Batılı Çigong uzmanından biri olan Tarık Tekman’la Kasım 2009 tarihinden itibaren çalışmaya başladım.

Tıpkı bir ağaç gibi gelişimini sürdüren Ağaç Duruşları Çigong’unda öğrenciliğim devam ederken, 24’lük Yang stili Tai Chi ile Yaban Kazı Çigong’unun birinci 64’lük serisini de öğrendim. Tarık Tekman’la Ocak 2014 yılında Ağaç Duruşları Çigong temel eğitimi ile 2016 yılında Tai Chi eğitmenlik eğitimini tamamlayıp İstanbul’da çigong ve tai chi dersleri vermeye başladım.

Tarık Tekman tarafından Kıbrıs ve İstanbul’da düzenlenen Master Lam Kam Chuen ile atölye çalışmalarının yanı sıra doğada yürüyüş, çigong, taiçi ve meditasyon içeren inzivalarına katılarak bu sanatı hayatımın vazgeçilmez bir parçası haline getirdim.

Modern şehir hayatında bile, ağaç duruşları ve yaban kazı çigongu ve tai chi ile kendinizi yormadan, zorlamadan enerjinizi bütüncül olarak etkileyen bu yaşam enerjisi egzersizlerini hayatınıza katarak; bağışıklığınızı güçlendirebilir, hastalıklarınızı iyileştirebilir, bedensel ve ruhsal dengenizi kazanabilir, gerginlik ve gerilimden (stres) uzaklaşabilir, sağlığınızı güçlendirebilir, mutlu, huzurlu, sağlıklı ve kendi doğanızla uyum içinde olabilirsiniz.

Videolar