2. Çakra

Gelelim 2.Çakraya…2. Çakranın temeli 2 yaş civarında atılır. Bu zamana kadar çocuk kendisini ve annesini aynı kişi zannederken artık bir birey olduğunu anlamaya başlamıştır. 2. Çakra tekten, ikiye; yani sen ve ben’e geçiştir. Bu çakra ilişkilerle ilgili olandır.

Bebek 2. Çakra döneminde kendisini anneden ve aileden ayrı deneyimleyebilmek için büyük cesaret göstererek, kısa kısa tek başıma kalacağı zamanlara ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacını destekleyin ama ne zaman sizi yanında isterse de orada olun.

Çocuk dünyayı duyuları yoluyla öğrenmeye başladığı için duyularını farklı şekillerde örneğin, oyuncaklar, renkler ve seslerle aktive etmeyi ihmal etmeyin. Mümkün olduğunca rahat hareket edebilmesini sağlayın –ki böylece motor gelişimi de desteklenmeye devam etsin.

  1. çakra duygularla da ilgilidir. 2. çakranın sağlıklı gelişebilmesi için her şeyden önce bebeğin duygulanımlarına önem vermelisiniz. Kızdığı, üzüldüğü veya korktuğu zaman duygularını fark edin ve hiçbir zaman ama hiçbir zaman duygulanımlarını küçümsemeyin.

Işık Çağı gruplarından Kristaller, Yunus ve Altın Grubu empati ve duyguları yönetme konusunda zaten çok yeteneklidir. Ama Yıldız grubu veya İndigolar her zaman duygularıyla kolay irtibata geçemeyebilirler. O yüzden özellikle Yıldızları, duygularını deşifre ve ifade edebilmeleri için desteklemek gerekir.

Bir arkadaşımın Yıldız Grubundan olan oğlu aslında sevecen bir çocuk olmasın rağmen duygularını rahatça ifade etmeyi öğrenememişti. Çok sessiz bir çocuktu. Arkadaşlarıyla ilişkilerini geliştirebilmesi için ilköğretim hayatı boyunca çeşitli duyguları deneyimlemesi, sanki onları yeni baştan öğrenmesi gerekmişti. Böylece yavaş yavaş duygularını nasıl yönetebileceğini ve ifade edebileceğini anlayabilmişti…

Gelelim genç kuşaklar için çok önemli bir diğer 2. Çakra konusuna… Bu çocukların sezgileri, algıları daha önceki bölümlerde konuştuğumuz gibi çok kuvvetli ve etraflarındaki enerjileri rahatlıkla hissedebiliyorlar.

Bir danışanımın kızı çok sağlıklı ve rahat bir bebekken iki yaşının sonuna doğru sürekli huysuzlanmaya ve ağlamaya başlamıştı. Anne ve baba bunun nedenini uzun süre anlayamadılar. Ancak yakın zamanda ailede nelerin değiştiğini düşündüklerinde, çocuklarındaki bu değişikliğin nedenini görebildiler. Hem çalışma hayatının, hem de çocuk yetiştirmenin verdiği stresle yüklenen anne baba, huzursuz ve birbirlerine karşı daha az toleranslı hale gelmişlerdi. Gerginliklerinin çocuklarına yansıyabileceğini hiç düşünmemişlerdi!

Işık Çağı Çocuklarının ebeveynlerinden her zaman önemle rica ettiğim iki konu var:
Kendi duygularınızın farkında olun.
Bilinçaltı kalıplarınızın çocuğunuzu etkilemesine izin vermeyin.

Tabii bunu en iyi negatif kalıplarınızı temizleyerek ve dönüştürerek yaparsınız…  Unutmayın, onlar her şeyi hissediyor. Bunu anlatabilmek için bazen anne babalardan onların başlarının üzerinde antenleri olduğunu farz etmelerini isterim…

Gelelim size; romantik ilişkiler de dahil olmak üzere insanlarla bağ kurmada, duygularınızı hissetme ve ifade etmede başarılı bir yetişkin misiniz? Hayatınızı kontrol edemeyeceğinize dair korkularınız var mıdır? Ya sigara, alkol gibi alışkanlıklarınız? Değişmek istiyorum deyip deyip, değişemeyenlerden misiniz?…

  1. Çakrayı desteklemek için hem çocuklara, hem de yetişkinlere önerilerim şunlar:

Sevdiğiniz şeylerle ve sevdiğiniz kişilerle olan ilişkinizi destekleyin. İlişkilerinize özen ve ihtimam gösterin, zaman ayırın. Bu çocuklar için yapması daha kolay bir şey olabilir. Siz de en azından hafta sonlarında bir hobinizle uğraşmayı veya yanında iyi hissettiğiniz insanlarla vakit geçirmeyi ihmal etmeyin.

Küçüklüğünden itibaren çocuğunuza su içme alışkanlığı kazandırın. Ve siz de lütfen günde iki litre su için. Belki bilinen bir detay gibi gözükebilir ama su, 2. Çakra için o kadar önemlidir ki hatırlamakta kesinlikle fayda var…

Şebnem Nur Özkan

 

 

Bu site, sizler için sadece destek sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir tedavi amacı güdülmemektedir. Fiziksel veya psikolojik bir rahatsızlığınız varsa tıbbi tedavi önerilmektedir.
Şebnem Nur Özkan’a ait olan site içerikleri referans gösterilerek paylaşılabilir. Onun haricinde değiştirilemez, kopyalanamaz ve tercüme edilemez.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir