3. Çakra

3. Çakra & Mükemmelliyetçilik Üzerine…

Çocuğunuzda 3. Çakranın tipik bir aşırı faaliyeti olan “mükemmelliyetçiliğin” oluşmaması için denge de çok önemlidir. Onun bireyselleşmesini desteklerken, onunla ilgili çok fazla beklentiye girdiğiniz algısını yaratmamalısınız.

Özellikle hassas olan Işık Çağı Çocukları fazla mükemmelliyetçi olabiliyorlar. Bu sefer büyüdüklerinde tükenmişlik sendromu, depresyon gibi durumlarla karşılaşabiliyorlar. Çocuğunuzda veya kendinizde böyle bir eğilim sezerseniz şu olumlamaları öneririm: “Her şey yolunda ve olması gerektiği gibi”, “Yarış yok”, “Çok seviliyorum.”
Ve Mevlana’nın sözlerine kulak verin derim:
Her şey vaktini bekler
Ne gül vaktinden önce açar,
Ne güneş vaktinden erken doğar.
Bekle, senin olan sana gelecektir..

3.çakranın teması “ben”dir. Artık çocuk bir birey olduğunun tam olarak farkına varmıştır ya da varmalıdır… Üç yaşa kadar kişiliğimizin temellerini oluştururuz. Sağlam bir kişilik ve benlik algısı için çocuğa bebekliğinden itibaren saygı gösterilmelidir. “Çocuktur, anlamaz”

İlk 3 çakra, “biz”den “ben”e geçişi gerçekleştirdiğimiz dönem olması itibariyle temeldir ve ilk 3 çakranın kuvvetli ve blokajsız olması tüm hayatımızı kolay, mutlu ve başarılı geçirmemizi sağlar. Kişi bundan sonraki çakra dönemlerinle, kendine has kişiliğini geliştirmeye başlayabilecektir.

Işık çağı çocukları zaten çoğunlukla kuvvetli kişiliklerdir. O yüzden 3. Çakraları genellikle sağlıklı ve güçlü oluyor. Kendilerine hakkaniyetli davranılmasını istiyorlar. Örneğin “Burası benim de evim. Benimde söz hakkım var!” diyebiliyorlar. Aileyi ilgilendiren ortak bir karar alınacağı zaman onlara da sorulsun istiyorlar. Aksi takdirde, “ben” hissiyatları zarar görebiliyor…

Anne babası onun fikrini sormadan boşandıkları için depresif hisseden bir çocukla çalışmıştım. Güçlü bir çocuktu, annesini üzmemek için mantıklı davranmaya, kendisine hakim olmaya çalışıyordu. Ama anne odadan çıkar çıkmaz hıçkırıklarla, gözyaşlarına gömülmüştü! Çocuklarımızı niyetimiz hiç de kötü olmasa da nasıl derinden etkileyebiliyoruz, üzebiliyoruz…

3.Çakranın sağlıklı olması için ne yapmanız gerektiğini tahmin etmiş olabilirsiniz… Çocuklarınızın kendi başlarına karar vermelerini destekleyin. Aileyi de ilgilendiren konularda fikirlerini sorun. 2 yaşından itibaren istedikleri bir şey için onlara “Bunu mu istersin, bunu mu?” diyerek seçenek sunabilirsiniz. Bu aynı zamanda onların her şeyi birden tutturmalarını önleyen değerli bir taktiktir.

Ayrıca, büyüdükçe kendi başına okul gezilerine, kamplara, büyükanne ve büyükbaba ziyaretlerine de gönderebilirsiniz.

Çocuklar ve yetişkinler için çakraların görevlerini ve onları nasıl dengeleyebileceğinizi konuşmaya devam edeceğiz.

Şebnem Nur Özkan

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir