4. Çakra

  1. çakra nötr bir alanı tarif eder… Bedenimizde de alt 3 ve üst 3 çakranın tam ortasındaki denge çakrasıdır. İşte nam-ı diğer Kalp Çakrası, bu dengelemeyi sevgi frekansı ile yapar. Veya şöyle de diyebiliriz: Sevgiyi hissedemez ve kalp çakranızı açamazsanız, yaşamda denge bulmakta zorlanırsınız. Hayat sizin için siyah ve beyaz olarak ikiye ayılır. Grileri ve aradaki nüansları göremezsiniz…
    4. Çakranın sağlıklı gelişimi için çocukların bir sevgi ortamında büyümesi ve onların da hissettikleri sevgiyi diğer canlılarla paylaşmaları gerekir. Örneğin doğa, bitkiler ve hayvanlara olan sevgi 4 ila 7 yaş arasında desteklenmelidir. Bir ev hayvanı almak veya beraber çiçek yetiştirmek yapılabilecek doğru faaliyetlerdendir.

    Çocuklar zaten genel itibariyle sevgi dolu varlıklardır, hele de Işık Çağı Çocukları! Bir de onların sevgi duygularını destekler ve önemserseniz kalp çakraları daha da sağlıklı ve dengeli olacaktır. Bu noktada en önemli rol ise – tabii ki – size düşer.

  1. çakramız açılmadığında, sevgisiz hissettiğimiz için kurban psikolojisine girmek, kendimizi koruyamayacağımızı düşünmek, üzüntüler, acılar iyileşmeyecek korkusu ve ilahi olana karşı sevgisizlik görülebilir. Halbuki sevgi hissettikçe ve verdikçe çoğalır. Bunu deneyimlemek için hem kendiniz, hem de çocuğunuz için bir egzersiz önermek istiyorum.

Çocuğunuzla birlikte, ikinizin de çok sevdiği bir varlığa sevgi gönderme oyunu oynayabilirsiniz.
Bu varlık demin de bahsettiğim gibi bir ev hayvanınız veya doğa veya ilahi bir enerji olabilir.
Birlikte onu ne kadar çok sevdiğinizi konuşabilir, birbirinizle duygularınızı paylaşabilirsiniz.
Ve çok sevdiğiniz o şey için güzel bir şeyler yapabilirsiniz.

Tabii çocuğunuza onu çok sevdiğinizi ve değer verdiğinizi ne zaman ihtiyaç hissetse söylemeyi de ihmal etmeyin. Tabii bunu koşulsuz olarak yani sadece beğendiğiniz bir şey yaptığında değil, her zaman hissettirin.

Şebnem Nur Özkan

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir