5 Kişilik Tipi

“5 Kişilik Tipi” kuramı Freud’un öğrencilerinden W. Reich‘a kadar dayansa da, günümüze kadar çeşitli psikolog ve öğretmenler konuyla ilgili kendi yöntemlerini geliştirmiştir.
Çalışmalarımızda ağırlıklı olarak tıp doktoru Alexander Lowen’ın geliştirdiği yöntem kullanılmaktadır.

Dünya üzerindeki herkes anne karnına düştüğü andan itibaren 7 yaşına kadar bu “5 Kişilik Tipi”nden birini muhakkak edinir.

Kişilik Tipleri aslında savunmalardır: Küçükken baş edemediğimiz durumlar ve travmalar karşısında kendimizi savunmak üzere geliştirdiğimiz bazı yanlış davranış ve düşünce kalıplarıdır. Bu kalıplar biz fark etmezsek hayatımızı verimsiz kulvarlarda sürdürmemize neden olur. Çünkü bir çocuğun ürettiği “savunma”, tahmin edeceğiniz gibi, bir yetişkin için yeterli ve verimli olamaz.

“Her çocuk bir gün Cennet’ten kovulur.”
Anonim

Kişilik Savunmanız; hayatı yaşama kapasitenizden, problem çözme becerinize, insanlarla ilişki kurma tarzınızdan, romantik veya fiziksel sevgiyi alabilme ve ifade etme şeklinize kadar tüm hayat alanlarınızı ilgilendirir.

“Herkes dünyasını, Kişilik Savunmasına göre algılar ve yönetir.”
A. Lowen

Bu savunmalar o kadar otomatik ve derinlere yerleşmiş durumdadır ki onları kullandığınızı fark edemezsiniz bile. Ancak iş işten geçip ilişkiniz bittiğinde,
veya işinizde mutsuz olduğunuzda,
veya eleştirilere ve saldırgan davranışlara maruz kaldığınızda,
veya hiçbir şeyden tatmin ve mutlu olamadığınızda, yanlış bir şeyler yaptığınızı anlarsınız.

Bazen de değişmeye çalışmak yerine “Ben de böyleyim işte. İnsanlar beni böyle kabullensin” diyenler olur. Ancak unutmayın ki bu davranışlar sizin öz bilginiz değillerdir. Dolayısıyla hem sizi, hem de sevdiklerinizi mutsuz ederler.

Uyanış Festivali kapsamında yapılan canlı yayını izlemek için tıklayınız.

Çalışmanın Ana Hatları

5 haftalık programda her hafta bir kişilik savunması ve o savunmaya ait çözümler çalışılacaktır.

Çalışmaya dair detaylı bilgi almak için ana sayfadan bültenimize kayıt olabilirsiniz.

Herkes 1 Ana ve 1 veya 2 Yan Kişilik Tipi kullanmaktadır. Gösterdiğiniz yan kişilik tipleri, içinde bulunduğunuz zaman diliminde öğrenmeniz ve çözmeniz gereken konuları içerir.

Çalışma boyunca öğreneceğiniz çözümlemeler sayesinde ilişkide olduğunuz insanlarla, eşiniz, aileniz ve arkadaşlarınızla nasıl en sağlıklı ilişkileri kurabileceğinizi de öğrenmiş olacaksınız.

Çocuklarının Kişilik Tipini öğrenmek;
onları doğru bir şekilde yönlendirebilmek,
sağlıklı sınırlar çizebilmek ve
dezavantajlı olabilecek kalıplara karşı gerekli değişiklikleri gerçekleştirebilmek için
anne babalara özellikle önerilmektedir.

Çalışma, 21. yy. Çocukları Eğitimci Eğitmenlerimize ebeveyn iletişimlerinde çok yardımcı olacağı için önerilmektedir.
(Eğitimcilerimize %50 indirimlidir).

Kayıt ve bilgi için lütfen yazınız: info@sebnemozkan.com

Gençler için “5 Kişilik Şifası”

Yeni kuşakların yaşamlarını kendilerine özgü yeteneklerine göre kurgulayabilmeleri için olanak sağlayan bir çalışmadır.

Gençler için yapılan program onların mümkün olduğunca erken bir şekilde travmalardan ve kişilik savunmalarından  kurtulmaları amacını taşımaktadır.

5 haftalık programda pratik uygulamalara daha fazla yer vererek, onların stres, kaygı, özgüven eksikliği, amaçsızlık, dikkatsizlik, asosyallik, sınav stresi / sınav kaygısı ve başarısızlık gibi kalıplardan özgürleşmesi ve hayata hazırlanmaları amaçlanmaktadır.

Yaş aralığı: 13 – 16

Bilgi için lütfen yazınız: info@sebnemozkan.com

 

Bu site, sizler için sadece destek sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir tedavi amacı güdülmemektedir. Fiziksel veya psikolojik bir rahatsızlığınız varsa tıbbi tedavi önerilmektedir.