1. Çakra

Bu yazı serisinde size çakraların gelişim dönemlerindeki işlevlerini ve nasıl desteklenebileceklerini anlatmak istiyorum. Böylece çocuğunuzun enerji merkezlerinin doğru gelişip gelişmediğini anlayabileceksiniz.

Enerji merkezlerimizin doğru gelişmesi bizim fiziksel, zihinsel ve ruhsal, yani bütüncül olarak sağlıklı olmamızı sağlar; her şeyin temeli enerjidir çünkü…

  1. Çakranın gelişimi 1 yaşa kadar tamamlanır. Aidiyeti ve dünyaya intibak etmeyi, diğer bir ifadeyle dünyada topraklanabilmeyi sağlayan çakradır. Bu sebeple zaten bir diğer adı da Kök Çakrasıdır. Anne babadan ayrı kalmak, güvenli ve sevgi dolu bir ortamda büyümemek, çok ağır hastalıklar gibi travmalar, 1. Çakrada problemlere yol açabilir.

Sağlıklı bir 1. Çakra için çocuğun güven duyacağı bir ortamda büyümesi gerekli. Uzun süreler ondan ayrı kalmayın, özellikle de siz anneler. Tabii bu çalışan anneler için bir problem. Ama en azında işten arta kalan zamanlarınızı bebeğinizle geçirin lütfen…

Kinestetik olarak sürekli destekleyin; örneğin kucağınızda veya kanguruda taşıyın, dokunun, sarılın, yanınızda yatarken bile elini tutabilirsiniz mesela. Fiziksel ihtiyaçlarını ve beslenmesini eksiksiz karşılamaya onu rahat ettirmeye özen göstermeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz…

Ve belki de en önemlisi çocuğun anne rahmine düştüğü andan 1 yaşına kadar geçe sürede çok sevildiğini hissetmesidir. Lütfen dikkat; çünkü 1 yaşa kadar bol sevgi alamayan ve güvende hissetmeyen çocuklar büyüdüklerinde bu eksiklikleri maalesef hayatlarında birebir tecrübe ederler. Başarılı olsalar, güzel şeyler başarsalar bile “yeterince iyi olmadıklarını” düşünürler. İyiliklere kendini layık görmezler ve böylece kendi kendilerini mutsuz ederler. Kilo problemleri de 1. Çakranın zayıflığında görülen problemlerdendir.

1.çakra “Işık Çağı Çocukları” için de çok önemlidir; çünkü onlar çoğu zaman kendilerini dünyaya ait hissetmekte zorlanırlar! Bu yüzden dikkat eksikliği veya otizm Işık Çağı Çocuklarının sıkça teşhis edildiği hastalıklardandır.

Halbuki onların bu “dahil olmak istemeyişleri” dünyayı yabancı hissetmeleri yüzündendir…

  • Çocuğunuz veya öğrenciniz çevresine intibak edebiliyor mu?
  • Kendine güveniyor, dersleri veya ondan istenenler için “Ben bunu yapabilirim” diyebiliyor mu?
  • Dünyayı ve diğer insanları güvenilir, destekleyici ve sevgi dolu olarak algılayabiliyor mu?
  • Yoksa bir hayal dünyasında mı yaşıyor?
  • Başarmayacağına dair korkuları ve güvensizlikleri mi var?

Şimdi de sıra size geldi:
Bebekken ve çocukken yeterince sevgi gördünüz mü? Güven aldınız mı? Bu sorulara “evet” diye cevap vermiş olabilirsiniz. Ama eğer dünyaya, insanlara güvenmekle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, işlerinizi kolaylıkla ve sakince, panik olmadan yapamıyorsanız ve maddi konularda sıkıntı yaşıyorsanız fark edemediğiniz bir 1. Çakra probleminiz olabilir.

1.çakrayı güçlendirmek için bebekliğinden itibaren çocuğunuza ritmik müzikler dinletin. Tabii alçak sesli ve onu ajite etmeyecek şekilde. Çocuklarınız yürüme çağına geldiğinde ritimli müziklerle dans etmesini sağlayın. Hatta siz de onunla beraber dans edebilirsiniz!

Bu dansı ayaklarınızı yere mümkün olduğu kadar kuvvetli bir şekilde vurarak yapmanız gerekiyor. Bu hareketin ritmik ve kuvvetli bir şekilde yapılması kök çakranızı güçlendirmeye yarıyor. Spor da 1. çakrayı destekleyen faaliyetlerden.

Ayrıca besleyici ve sağlıklı besinler tüketmek de temelinizin sağlam olması için gerekli. Bir yetişkin olarak 1. Çakranızı güçlendirmek istiyorsanız yemeklerinizi aceleyle veya ayaküstü yemek yerine, sofraya oturarak yemeye özen gösterin. Hele bir de aynı saatlerde yemek yemeyi alışkanlık halin getirebilirseniz 1. Çakranızı daha da iyi desteklemiş olursunuz.

Şebnem Nur Özkan

 

Bu site, sizler için sadece destek sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir tedavi amacı güdülmemektedir. Fiziksel veya psikolojik bir rahatsızlığınız varsa tıbbi tedavi önerilmektedir.
Şebnem Nur Özkan’a ait olan site içerikleri referans gösterilerek paylaşılabilir. Onun haricinde değiştirilemez, kopyalanamaz ve tercüme edilemez.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir