5. Çakra

  1. çakranın temelleri 7 yaş civarında atılır. Sağlıklı bir şekilde gelişirse kendimizi rahat ve güzel ifade edebilen, yaratıcı insanlar oluruz.

Çocuğun bu özelliklere sahip olabilmesi için “Büyüklerin sözüne karışılmaz”, “Çocuk dediğin biraz laf dinler” veya “Ben ne diyorsam o olacak” gibi klişelerle baskılanmaması gereklidir.

Doğum günleri, arkadaş toplantıları gibi başkalarıyla ilişkilerini geliştirebileceği ortamlar yaratmak, ufkunu genişletmek için sanatsal faaliyetler öğretmek, sürekli yeni bilgi ve etkinliklerle onu desteklemek tercih edilir…

Yoksa ev kirlenecek diye arkadaşlarını davet etmekten çekiniyor musunuz?… “Of çok yorgunum başka zaman gideriz konsere” veya “Aman resim yapacağına otursun da dersini çalışsın” mı diyorsunuz? (!).

4 yaşından beri birbirinden güzel eserler üreten April Deniz, yakın zamanda Mimar Sinan üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünde okumaya başladı. Uluslararası sergilerde ve yarışmalarda da adını duyuran çok yetenekli bir ressamımız kendisi. Ve bana söylediği şu cümle başarısının temellerini oluşturuyor olsa gerek… “Annemle babam bana hiçbir zaman şöyle çiz veya böyle çiz demediler, çizdiklerime hiç karışmadılar. Önüme kağıdı kalemi koydular ve ‘hadi çiz’ dediler sadece…”

  1. Çakranın “olgun” olduğunun bir göstergesi başarabileceklerinizin sonu olmadığına ve insanlara yarar sağlayacağınıza gerçekten inanmanızdır. Bazen “Evet, başarmak istiyorum” deriz ama içten içe başarımızın getireceği değişikliklerden korkarız. Kendi ışığımızdan adeta gözümüz korkar. Bu durum, hayat yolculuğunda sonradan öğrendiğimiz “yetersizlik kalıplarıyla” ilgilidir.Kitap önerisi

    5. Çakranız olması gerektiği gibi olduğunda başkalarıyla olduğu kadar, kendi ışığınızla olan ilişkiniz de tam olur. Ve böylece önünüzdeki engeller de ışığa gömülüp kaybolacakladır.

Bunun için kendi kendinize destek verebilirsiniz. Bir şeyden korktuğunuzda kendinizle sohbet ederek problemin ne olduğunu anlamaya çalışabilirsiniz. Kendinizle yapacağınız sevecen ve şefkatli bir sohbet inanın mucizevidir!

Tekrar çocuklara dönersek; çocuğunuzun hem ifadesini, hem de yaratıcılığını geliştirmek için onunla kelime oyunları oynayabilirsiniz. Ona bir şeyler anlattırabilirsiniz.
Dikkat: Tabii bu esnada onu ilgiyle dinlemelisiniz, tahmin edersiniz.

Şebnem Nur Özkan

 

Bu site, sizler için sadece destek sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir tedavi amacı güdülmemektedir. Fiziksel veya psikolojik bir rahatsızlığınız varsa tıbbi tedavi önerilmektedir.
Şebnem Nur Özkan’a ait olan site içerikleri referans gösterilerek paylaşılabilir. Onun haricinde değiştirilemez, kopyalanamaz ve tercüme edilemez.

 

 

 

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir