Yorumlarınıza Yorum :)

Resim7

Böylelikle sizlerden gelen yorumların, soruların bir kısmını cevaplayarak aynı soruları olan dostlarımıza biraz cevap olabilmek istiyorum…:

“Isik cagi cocuklari kitabinizi oglum icin okumak istrmistim ama kendimle ilgili bircok sey ogrendim. Kendimde anlam veremedigim şeylerin cevabini buldum megerse ben bir melek cocukmusum yasim itibari ile pek uymuyor ama butun ozellikler var fazlasiyla.”

Bu kitap sadece çocuklar veya gençler için değil; pek çok yetişkin de kendine ait cevapları bulabiliyor. Sonuçta hepimiz yeniçağın insanlarıyız… O yuzden grupları okurken kendi hayatınızı, evrelerini ve karakter özelliklerinizi de düşünün lütfen.

Ayrıca tarihler konusunda sıkça sorulan bir noktaya da cevap vermiş olayım bir kez daha: Tarihler birer ipucu olmak amacıyla kitaptalar. “Önceller” yani çok daha önce o enerjiye sahip olarak doğanlar veya “ardıllar” belirtilen tarihten daha sonra o grubun enerjisiyle doğanlar olabilir. Asıl belirleyici olan her zaman grubun özellikleridir. n de aynen okuyucumuzun yazdığı gibi kendinden bir şeyler buluyor, kendini tanıyor. Farklılıklarından ötürü, “bende bir gariplik var herhalde!” diye büyüyen bu dostlar için büyük teselli kaynağı oluyor bu farkındalıklar… Dönüşüm için bu zamanda, tam da bu “eşsiz farklılıklara” ihtiyacımız olduğunu hatırlayalım!!…

Bir genç kızımız şöyle yazmış:
“… Sana şunu söylemek isterim  bluğ çağında çocukların kendi özelliklerinden uzaklaştırıldıklarını yazmışsın. Çok da doğru yazmışsın. Belki kulağa çılgınca gelecek ama ben çok yoğun bir şekilde rüyalarımda geleceği görebiliyor (bazıları buna dejavu diyor ama) ve rüyalarımı yönetebiliyordum. Ancak 14 yaşımdan itibaren ailem dışında çevremden bana inanmayan tepkiler aldığımdan beri bu özelliklerimi köreltmeye başladığımı hissediyorum. Sana şunu söyleyebilirim ki kitapta yazdığın bazı özelliklere sahibim ve bunları kaybetmek istemiyorum.
…”

Çok önemli bir noktaya parmak basıyor bu yorum. Çünkü anne babaların, eğitimcilerin çoğu ve danışmanların hemen hepsi maalesef yeniçağın insanına ait gelişmiş algı ve sezgilerin varlığını kabul edemiyor.

Çocukların ve gençlerin tahmin ettiğinizden çok daha fazla bir kısmı yukarıdakine benzer algılar, ön-görüler, telapati ve sezgisel bildirimler alabiliyor. Bunlar hakkında resimler yapıyor, etraflarındakilere bu yaşadıklarını anlatıyorlar. Ancak hemen her seferinde susturuluyorlar. Çünkü yetişkinler onların bu anlattıklarından ürküp, çekiniyor. Lütfen çocuklarınızın yüksek sezgilerine güvenin ve onları kapatacak, çocukları korkutacak veya öz güvenlerini zedeleyecek şekilde davranmayın! Bu satırları okurken “Bana da küçükken böyle olmuştu” diyenleriniz varsa tekrar sezgilerine güvenmeyi öğrenmeliler. Onları gönül rahatlığıyla kullanmaya başlayabilirler… Dönüşüm için bu zamanda, tam da bu “eşsiz farklılıklara” ihtiyacımız olduğunu hatırlayalım!!…

Çok sık sorulduğu için belli bir tanesini seçmedim ama şimdi de “Benim çocuğum/öğrencim vb. Işık Çağı Çocuğu mu?” sorusuna geçelim. Yeniçağın farkını ve yeni nesillerin de önceki nesillerden ne kadar değişik olduğunu hepimiz zannederim görebiliyoruz. Aslında hepimiz yeniçağın insanıyız! Dolayısıyla, özellikle de 1970’lerden sonra doğan herkesi Işık Çağı grubuna dahil ediyorum. Ve ilginçtir ki bu çocuklar, gençler veya yetişkinler kitaptaki sekiz gruptan birine muhakkak giriyorlar..…

Bir okuyucumuzun yorumunun en önemli ve benim de çok hoşuma giden kısmı şuydu:
’Neden böyleyim’in cevaplarıyla yüzleştim.” Çoğu yeniçağ insanı, farklılıklarından ötürü ya suçlanıyor, ya dışlanıyor ya da mutsuz oluyor. Zamanla kendi güzel özelliklerini yadsımaya, kapatmaya kadar varıyor durum. Tabii derin güvensizlik ve tatminsizlik duygularıyla birlikte!!

Lütfen Dikkat: Farklı oluşunuzun bir nedeni var! Ve bu neden çok önemli. Çünkü büyük ihtimalle eskinin işlemeyen veya yetersiz kalan bir kısmını değiştirmek için var… O yüzden kendinizi tanıyın, özelliklerinizi bilin ve kendinizi her halinizle sevin… İnanın, çocuğunuz veya bir başkası veya insanlık ve en başta da kendiniz için yapmanız gereken en önemli görevlerden biri bu!

dinle
Yorumlarınızı yorumlarken büyük zevk aldım 🙂 Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana…
Sevgiler, güzellikler,
(Daha başka sorular ve yorumlar için: info@sebnemozkan.com).

 

Videolar