Yüksek Hassasiyetler Terapisi III

Yüksek Hassasiyetler zamanla azalabilir mi? 

Hassasiyetler aslında azalmıyorlar ama kişi eğer onları doğru yönetmeyi öğrenirse üzerindeki etkileri azalabiliyor. Veya tersi de olabiliyor, yani kişi hassasiyetleriyle baş etmeyi beceremezse negatif etkileri artabiliyor. Dolayısıyla kişinin kendini tanıması ve sınırlarını bilmesi önemli. Ayrıca hassasiyetleri yüzünden oluşturduğu negatif düşünce kalıplarını temizleyip, pozitif özelliklerine odaklanması da çalışmalarımızdaki en önemli kısım. Özellikle eğer hassasiyetler travmatik bir olay sonucu ortaya çıkmışsa, travmanın etkilerinin temizlenmesi de başarılı sonuçlar veriyor.

Yüksek Hassasiyetlerin dengelenmesi

Öncelikle çocuk -veya yetişkin- kendini zorlayan koşulların ve ne zaman ortaya çıktıklarının farkında olmalı. Bu özellikle çocuklarda çok kolay olmayabiliyor çünkü çocuklarda zaman mefhumu büyükler gibi olmadığı için ne zaman, nasıl hissettiğini takip edemeyebiliyor. Ama zamanla ve tekrarla çocuklar bunu öğreniyorlar. Ve çocuk ilk etapta kendini zorlayıcı koşullardan uzak durmasını öğrenmeli. Daha sonra YH Terapisi aşamalarını teker teker geçerek bu durumu dengelemesini ve en iyi şekilde yönetebilmesini sağlıyoruz.

Işık Çağı Çocukları kitabında gösterilen Beyin Dengeleme egzersizi güzel sonuçlar veriyor.

Anne-babaların YAPMAMALARI gerekenler 

İlk olarak anne babalar lütfen çocuklarının hislerini, duygularını, anlattıklarını önemsesinler. Örneğin, bir baba oğlunun çekingen ve sessiz davrandığını gördüğünde onu zorlamamalı veya çoğumuzun maalesef yaptığı gibi “Erkek adam ağlar mı?” veya “Sen erkeksin, yaparsın” şeklinde yorumlarda bulunmamalı. Veya bir anne kızının kıyafetlerin etiketleri hakkındaki hassasiyetini gördüğünde “Küçücük etiketten rahatsız oluyorsun. Bir şey yapmaz bu!” dememeli…

Anne babalar çocuklarının davranışlarını kesinlikle hassasiyetleri olmayan kişilerle karşılaştırmasınlar! Örneğin, “Bak şu arkadaşın hiç böyle yapmıyor. Biraz onu örnek al” demesinler. Bazı anne babalar ve eğitimciler bunun çocuğu motive edeceğini sanıyor ama bu tip sözler çocuğun öz güveni yerle bir ediyor aslında!

YH’li çocukların güvende hissetmeleri çok önemlidir… Ebeveynler onları güvensizliğe itebilecek her türlü davranıştan bebek anne rahmine düştüğünden itibaren kaçınmalılar.

YH’li çocuklar ve yetişkinler negatif eleştiriyle başa çıkamazlar, onları her zaman pozitif olarak desteklemek, yüreklendirmek gerekir. Örneğin, “Bak başaramadın, bir dahaki sefere daha çok çalışman lazım!” yerine, “Bu sefer tecrübe kazanmış oldun. Haydi, bir dahaki sefere neler yapman gerektiğini çalışalım” demek YH’li çocuklarda çok daha başarılı sonuçlar doğurur.

YH

YH’li çocuklar için güvenli, destekleyici ve sadece pozitif eleştiri ile yönlendirilen ortamlar oluşturmamak yazı dizimizin 1.sinde belirtilen zor hayat şartlarına ve hatta hastalıklara yol açabiliyor. Çocuk büyüdüğünde güven ve desteği bir şekilde almak ihtiyacında olduğundan bunları dışarıdan almak zorunda kalabiliyor. Bu da sigara, alkol, uyuşturucu maddeleri vb. çeşitli bağımlılıklara, kilo problemlerine ve yeme bozukluklarına ve iş ve ilişki alanlarında başarısızlıklara neden olabiliyor.

Haftaya son yazımızda Yüksek Hassasiyet Özelliklerini Olumluya Çevirmekten bahsedeceğiz.

Bültenimize Abone Olmak İster misiniz?

Videolar


Bize Ulaşın

info@sebnemozkan.com