Yüksek Hassasiyetler Terapisi IV

kelebek

Yüksek Hassasiyetler Terapisi yazı dizimizin sonuncusunda bu özelliklerin zorluk çıkaranlarını olumluya çevirmekten bahsedeceğiz… Bu teknikler anne babalar, eğitimciler, danışmanlar içindir, yani yetişkinleri ilgilendirir. Çocuklar için olanları onlara birebir anlatmak gerekir…

Her zaman ve sürekli onu destekleyici ve güven aşılayıcı telkinlerde bulunun. Nedenleri de ilave edin: “İstersen yaparsın çünkü daha önce de yapmıştın.” “Karar verirsen olur çünkü beynin senin kararlarını uygular.” “Güzel düşüncelerin her şeyi güzelleştirir; düşünceler suyu bile değiştiriyor!” …

Kalabalık, gürültülü yerlerde fazla bulundurmayın. Örneğin AVM’ler. Gitmek zorunda kalırsanız ve çocuk bir süre sonra yorulduğunuz, sıkıldığını söylerse kalmak için onu zorlamayın. En iyisi “2 saat kuralına” sadık kalın. (Lütfen AVM’lerde 2 saatten fazla kalmamaya özen gösterin).

Yalnız kalmak istediğinde saygı gösterin.

Konuşun, konuşturun: Hayatı hakkında bilgi edinin. Size açıldığı zaman ne olursa olsun çözüm getirici ve destekleyici olun. (Aksi takdirde kaş yapayım derken göz çıkarırsınız!).

Heyecanlandığı zaman nasıl sakinleştireceğiniz bilin. (Sarılmak ve bolca sevgi vermek, nefes, sevdiği oyuncaklarla oynamak, sevdiği hikayeler, vb.)

Siz de Yüksek Hassasiyetliyseniz – aşırı koruyucu olmadan!- kendi tecrübelerinizden ilham alın…

 

Sevgiyle, güzelliklerle kalın.

Bültenimize Abone Olmak İster misiniz?

Videolar


Bize Ulaşın

info@sebnemozkan.com