Yüksek Hassasiyetler Terapisi

Son zamanlarda giderek daha fazla “Yüksek Hassasiyetli” insanlara rastlıyorum ve onlar da doğal olarak konuyla ilgili bilgilendirilmek istiyorlar. Yeni kuşakların zekasının arttığı gibi, Yüksek Hassasiyetlerin de arttığını düşünüyorum. Neden mi? Çünkü giderek daha fazla “Işık Çağı Çocuğu” dünyamıza doğuyor ve Işık Çağı Çocukları sezgileri, algıları yüksek, empatik ve dolayısıyla da daha hassas insanlar oluyorlar genellikle…

Işık Çağı Çocukları adını verdiğim yeni kuşaklar 1970’lerden beri dünyamıza doğuyorlar. Hem de, 2000 senesinden itibaren giderek de artarak… Işık Çağı Çocukları dünyamıza gelmeye devam edecekler. Çünkü yapacak çok önemli görevleri, çok güzel işleri var. Şimdi gelelim yeni kuşakları çok yakından ilgilendirdiği için biz yetişkinlerin bilmesi gereken Yüksek Hassasiyetlere®… (YH).

YH aslında sadece çocuklarda ve gençlerde de görülmüyor tabii. Sinir sisteminin aldığı duyumları, daha fazla işlemesinden kaynaklandığı için YH bir oluş şekli ve dolayısıyla yetişkinlerde de görülmekte. Aşağıdaki mini YH Anketindeki özellikleri hem kendiniz, hem de çocuğunuz için irdeleyebilirsiniz.

YH doğru yönetilmesi gereken bir oluş şekli. Kişi, hassasiyetlerinin avantajlarını kullanmayı öğrenmek ve olabilecek dezavantajlarını da nötralize etmek durumunda… Aksi takdirde ilerleyen yıllarda değersizlik, kendine güvensizlik, depresyon, içe kapanma, Kronik Yorgunluk Sendromu, vücutta ağrılar ve okulda / işte başarısızlık ortaya çıkabiliyor. Veya çocuk şımarık, tembel, huysuz, uyumsuz gibi bir takım sıfatlarla etiketlenebiliyor!

Ancak doğru yönetilebilirse YH’nin pek çok da avantajı var. Çünkü bu insanlar diğer insanların göremedikleri şeyleri görebiliyor, duyamadıklarını duyabiliyor, hatta düşünemediklerini düşünebiliyorlar! Durum böyle olunca da tahmin edersiniz ki farkındalıkları yüksek insanlar oluyorlar: Hem kendilerine ait olanlar, hem de diğer insanlara ve dünyaya ait olan farkındalıkları…

Kendilerine ait farkındalıkları yüksek olunca bu hayatta ne yapmaları gerektiğini, hangi konularda kendilerini eğitmeleri gerektiğini vb. biliyorlar. Bu da etraflarına artı değer olarak yansıyor. Değişim her zaman bizden başlamıyor mu?… Diğer insanlara ait farkındalıkları yüksek olunca onların neye ihtiyaçları olduğunu anlayabiliyor, insan ilişkilerinde başarılı oluyor, çok iyi uzlaşmacılar olabiliyorlar. Evrensel farkındalıkları yüksek olduğunda ise büyük resmi görebiliyorlar. “Neden bu dünyaya geldim?, Burada ne yapmalıyım?, Daha sonrasında, daha ileride ne var?” gibi sorulası bazı soruları sorabiliyorlar… Bu da tabii yaşanılası bir dünya hazırlıyor ve yaratıyor bizler için!

İşte bu yüzden Yüksek Hassasiyetli insanlar genellikle diğer insanların faydalanacakları konuları meslek olarak seçiyorlar. Onlar iyi terapistler, başarılı öğretmenler, spiritüel bilinci yüksek insanlar oluyorlar. Dolayısıyla dünyamızda yapmak üzere geldikleri görevleri başarıyla yürütüyorlar. Ellerinden gelenin en iyisini ortaya çıkarmak için uğraş veren sorumluluk sahibi insanlar oluyorlar.

Siz de onlardan biriyseniz veya çocuğunuz Yüksek Hassasiyetli ise, güzel yeteneklerinizi lütfen kapatmayın. Tam tersi özelliklerinizi ve yetneklerinizi tanıyın ve sonrasında da gururla taşıyın. Diğer herkesle paylaşın… Derim ki, dünyamızda kaosu aşmamız ve düaliteyi dengeleyebilmemiz için Yüksek Hassasiyetli insanlara çok ihtiyacımız var!…

MELEK ÇOCUKLAR (2)

MİNİ ANKET: YÜKSEK HASSASİYETLER

 • Çabuk irkilirsiniz.
 • Vurdulu kırdılı filmler ve televizyon programları sizi yorar ve uykunuzu da kaçırır.
 • Doğada olmaktan çok hoşlanırsanız.
 • Kolay hislenirsiniz ve aşkınlık hissedersiniz.
 • Parlak ışıklar, gürültülü mekanlar / gürültücü insanlar sizi fazlasıyla yorar.
 • Keskin kokulardan hoşlanmazsınız (Bunlar alerjik reaksiyonlara bile neden olabilir).
 • Ağır sporlar sizin için uygun değildir. (Çabuk yorulursunuz veya kendinizi iyi hissetmezsiniz).
 • Sentetik veya dar kıyafetler, kemerler, özellikle çocuklar için kıyafetlerin etiketleri ve kadınlar için ise naylon çorap, takılar, saatler, oje, yüksek topuklar, rahatsızlık vericidir.
 • Size dokunarak veya çok yakınınıza gelip konuşan insanlar –özellikle de daha yeni tanıştıysanız hoşunuza gitmez.
 • Günde yarım saat bile olsa yalnız başınıza kalmak ihtiyacı hissedersiniz.
 • Çabuk heyecanlanırsınız, ajite olursunuz ve bu da sizi yorar, enerjinizi çeker.

Haftaya: YH Özellikleri

Bültenimize Abone Olmak İster misiniz?

Videolar


Bize Ulaşın

info@sebnemozkan.com