21. yy. Çocukları Oyunları

Tehlikeli Orman

“Tehlikeli Orman Oyunu”muz, tehlikeli olabilecek durumlarda mantığını kullanabilmeyi ve sakin kalabilmeyi öğretmeyi hedefler.

Ve çok önemli bir diğer amacı içinde bulunduğumuz dönemde çok ihtiyacımız olduğu üzere tüm oyuncuların keyifli bu yöntem ile hareket etmelerini sağlamasıdır.

Nasıl oynayacaksınız?

 1. Kart mesajlarını kağıda yazdırın ve bir büyüğünüze kestirin veya onun yardımıyla kesin.
 2. Bir “tombalacı” seçin. Tombalacı hem oyunu oynayıp, hem de tüm oyuncular için kâğıtlardan çekerek, yazılanları oyunculara okuyabilecek bir kişi olmalıdır.
 3. Yazdırdığınız kağıtları katladıktan sonra bir torbaya veya daha da iyisi “Tehlikeli Orman Oyunu Çantanıza” koyun. Çanta (torba) tombalacıda kalacaktır.
 4. Oyun esnasında odadan çıkan bir oyuncu olursa ve tombalacının sesini duyamayacak kadar uzaklaşırsa başka bir kart çekmelidir. (Hareketli bir oyun olduğu için hareketleri yaparken bir şeylere çarpma veya kırma riskini oyun başlamadan önce ortadan kaldırmanızı tavsiye ederiz).
 5. En genç oyuncudan başlayarak oynayabilirsiniz!

4 +

Yazdırmak için tıklayınız.

Utangaç Elf

Bir zamanlar, ülkenin birinde çok utangaç bir elf varmış. Her şeyden utanır, çekinirmiş…

Ama biliyor musun, hiç pes etmemiş! Çekinse de insanlarla, hayvanlarla, yaşıtlarıyla konuşmaya devam etmiş. Hep yeni şeyler öğrenmiş, huylarını değiştirmiş…

Sonunda ne olmuş dersin: Bir efsane!
O artık cesur bir elfmiş…

Efsaneye katıl. Sen de cesur bir elf ol!

Bu oyun Yüksek Hassasiyetler özelliklerinin tanınması ve
her şeyden önce yapılabilecekler konusunda biraz ipucu vermek için tasarlanmıştır.

Oyun sayesinde bir Yüksek Hassasiyetli çocuğun veya yetişkinin nasıl hissettiğini diğerleri de kısmen de olsa anlayabilecektir.

Nasıl oynayacaksınız?

 • 3 tane zar al eline veya aşağıdaki numaratör’den, 18’e kadar bir sayı belirle.
  (Numaratörü kullanmak için Min yazan yere 1, Max yazan yere de 18 yaz. Sonra da Generate’e bas).
 • Çıkan sayıdaki kartı oku ve ne çıktıysa yap. (Yapmayan oyundan çıkar…).
 • Bazı kartlarda Utangaç Elf’i biraz görebileceksin; bazen gözünü, bazen saçını… Bakalım aynı oyunda Utangaç Elf sana kendini tam olarak gösterecek mi??… (Sayfada görülen Elf resmini ilk tamamlayabilen oyunu bitirmiş sayılır!).

Elf resimleri için sevgili İpek Hanıma çok teşekkür ediyoruz! @paintedbyigpi

Zarda veya numaratörde çıkan sayıların mesajlarını aşağıda okuyabilirsin.

123456 – 7  – 8 – 9 10  – 11 – 12 – 13 – 14 – 15 – 16 – 17  – 18

Günün Oyuncusu 

Çocukların verilen direktifleri takip edip edemeyeceklerini sınarken, motor gelişimlerini ve dikkatlerini geliştiren ve uzamsal kavramları öğrenmelerini / pekiştirmelerini sağlayan oyunumuzdur. En talep edilen özelliğiyse içinde bulunduğumuz süreçte hareketsiz kalan tüm aile üyelerinin keyifli bir şekilde hareket etmelerini sağlamasıdır. Spor yapmayı çok sevmeyen çocuklar ve gençler için idealdir.

Kurallar:

Her oyuncu verilen direktifi yerine getirememe durumunda 1 joker hakka sahiptir. Verilen direktifi ikinci kez yerine getiremeyen oyuncu oyundan çıkar.
Oynama sırası en küçükten en büyüğedir.
Verilen direktifler 5 dakikalık süre boyunca mümkün olduğunca çabuk bir şekilde yerine getirilmelidir.
Sürenin sonunda en çok direktifi yapmış olan (yani önünde en çok kart birikmiş olan…) oyunun galibidir.
3 adet, 5 dakikalık sürede birinci olan ise, “günün oyuncusu” seçilir.

Nasıl oynayacaksınız?

 1. Oyunu istediğiniz yerde oynayabilirsiniz – ayağa kalkarak masa başında bile. (Hareketli bir oyun olduğu için hareketleri yaparken bir şeylere çarpma veya kırma riskini oyun başlamadan önce ortadan kaldırmanızı tavsiye ederiz).
 2. Kartları yazdırıp, bir büyüğünüze kestirin veya onun yardımıyla kesin.
 3. Sırayla kartlardan çekerek keyifle oynamanız tavsiye edilir…

Yazdırmak için tıklayınız.

Tehlikeli Orman ve Günün Oyuncusu kartlarının tasarımları için örnek bir Işık Çağı Gencimiz olan sevgili Azra’ya çok teşekkür ediyoruz! @ilerleten.bilgiler

4 Koruyucu Oyunu

Unikorn, Ejderha, Anka ve Pegasus’un hikayelerini dinlersen, rahatlar için.
Hem anne babanın, hem kendinin…

“4 Koruyucu Oyunu”nun ana hedefleri;

 • anne baba ve çocuk arasındaki iletişimi optimize etmek
 • ve çocuğa büyük resmi görebilmek yeteneğini kazandırmaktır.

Ek olarak, çocukların “Karakter Savunmaları”nı geliştirmelerini engelleyici yönlendirmeler eklenmiştir. Böylece çocukları ileride psikolojik ve zihinsel problemler üretmelerine neden olabilecek oluşumlardan korumak hedeflenmektedir.

Karakter Savunmaları, yurt dışında pek çok psikolog, doktor ve danışmanın kullanmakta olduğu yüksek fayda sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde çocuğun anne karnına düşmesinden, yaklaşık 11 yaşına kadar geçen sürede ürettiği savunma sistemleri anlatılmaktadır. Kişi bu savunma sistemlerini hayatı boyunca kullanır. Ancak bir çocuk olarak geliştirdiği bu sistemleri bir yetişkin olarak kullanması kişinin potansiyelini minimize eder. Dolayısıyla karakter savunmalarının ilk olarak bulunması, daha sonraysa spesifik yöntemlerle nötralize edilmesi gerekir.

4 Koruyucu Oyunundaki kart mesajları yukarıda belirtilen amaçlar gözetilerek özel olarak hazırlamıştır. Bu doğrultuda anne babaların çocuklarıyla beraber oynarken veya çocukların kendi başlarına yaptıkları kart oyunları hakkında dikkat etmeleri gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Çektiğiniz karttaki direktifleri muhakkak yapın çünkü o kartı çekmenizin muhakkak ki bir nedeni var. Örneğin, çocuğun sorusunda cevap verin, onunla konuşun veya o ana kadar vakit ayıramadığınız bir konuyla ilgili bir sorun varsa buna özen gösterin. Böylece es geçilmiş konular daha sonra problem yaratmayacak şekilde açığa çıkacaktır. Ayrıca böylece mevcut problemler de çözülebilecektir.
 • Çocuğu çektiği karttaki yönlendirmeyi yapması konusunda destekleyin. Asla zorlamayın. Samimi ve kararlı olmanız yeterlidir.
 • Bir problem çözümü amaçlıyorsanız, bir kart siz, bir kart çocuğunuz çekebilirsiniz. Daha sonra çektiğiniz karttaki mesajları beraberce konuşabilir, gerekirse ilave kartlar çekebilirsiniz. Dürüst olun. Ve sürpriz çözümlere hazırlanın…
 • Çocukla sıkıntılıyken, aklınızda bir şeyler varken veya yapmış olmak için oynamayın. 21. yy. Çocukları Oyunları sadece çocuğa fayda ve keyif sağlamak amacında değildir; aynı amacı yetişkinler için de gütmektedir. Umuyoruz ki siz de kart mesajlarından fayda sağlayacak ve ayrıca keyifli vakit geçireceksiniz. İçsel Çocuğunuz için çok faydalı olabilecek sonuçlar alacaksınız. Ek olarak, çocuğunuzla kaliteli bir zamanı paylaşıyor olmanın şifalayıcı etkilerini de kısa dönemde göreceğinize inanıyoruz.
 • Haftanın Ankası / Ejderhası / Unikornu / Pegasusu oyununu bir yarış gibi değil, herkesin seçildiği için mutlu olacağı ve diğerlerinin bu mutluluğu paylaşacağı ve bir dahaki sefer daha iyi bir performans için motive olacağı şekilde uygulayın. Hatırlayın; çocuk, gerçekte yarıştan değil, paylaşımdan beslenir. Böylece çocuktaki daha iyi için değişme isteğindeki ve neşesindeki artışı gözlemleyebilirsiniz.
 • En iyi iletişimin kişiler uyumlu frekanslardayken yapıldığı bilimsel olarak gösterilmiştir. 4 Koruyucu Oyununun en önemli kozu, oyuncuları birbirlerini dinlemeye ve anlamaya teşvik ederek frekanslarını uyumlu hale getirmesidir. Böylece problem çözümünün gelişmesinden daha da önemli olarak problem yaratan etkenler elimine edilecektir.
 • Gelelim en önemli maddeye: Pandemi süreci insanların yakın tarihimizde ilk defa deneyimlediği dönüm noktası teşkil eden bir olay hiç şüphesi… Süreçte nasıl davrandığınız, ne öğrendiğiniz, kendinizi nasıl yönettiğiniz, başkalarıyla olan ilişkilerinizi nasıl yönettiğiniz ve hatta ne düşündüğünüz bile önemli. Bütün bunları birer küçük test olarak da görebilirsiniz. Bu noktada pandemi aslında kendimize gelmemize yarayan bir fırsat olarak da görülebilecektir.21.yy. Çocukları Oyunları pandemi sürecini ve takip eden süreçleri “en güzel versiyonunuz”da yaşamanıza destek olmak amacındadır.

Nasıl Oynayacaksınız?

Hafta başından itibaren 5 gün boyunca çekilen kartlar takip edilir. Örneğin “kart kutusu”nda saklanabilir…
En çok çıkan kart hafta sonunda “Haftanın Ankası / Ejderhası / Unikornu / Pegasusu” olarak ilan edilip, herkesin görebileceği bir yere asılır ve 2 gün boyunca orada kalır!

4 Koruyucu Oyununun ANKA ve EJDERHA kartlarını yazdırmak için tıklayınız.
4 Koruyucu Oyununun UNİKORN ve PEGASUS kartlarını yazdırmak için tıklayınız.

Kart resimlerimiz için değerli ressam Neriman Oyman’a çok teşekkür ederiz!

Gizemli Hayvanlar Oyunu

Gizemli Hayvanlar Oyunu çocukların hayvanlar dünyasına yakınlaşması, onları tanıması ve böylece hayvanlara yönelik sevgisinin, bilgisinin ve sorumluluk duygusunun artmasını amaçlamaktadır. Ve bunu ilgi çekici bir şekilde gizemli ve nadir hayvanları anlatarak yapar… Ek olarak çocukların hafıza ve çabuk öğrenme kapasitesini de geliştirmektedir. Yetişkinlerinkini de test eder…
Ailecek keyifle oynayabileceğiniz, eğitici bir oyundur.

Nasıl oynayacaksınız?

 • Öncelikle, Gizemli Hayvanlar Kılavuzunu okuyarak hayvanlar hakkında bilgi sahibi ol.
 • Oyun başladıktan sonra kılavuza bakamazsın ama oyun aralarında kılavuzu istediğin kadar okuyabilirsin.
 • İstenilen sayıda oyuncuyla oynanabilir.
 • Her oyuncuya üçer kart dağıtılır. Sana gelen kartta hangi hayvanın anlatıldığını bilmek durumundasın. Ayrıca kılavuzda gördüğün resmini de anlatabilmelisin. Elindeki istediğin kartla anlatmaya başlayabilirsin…
 • Hayvanı bilebilirsen desteden bir kart daha çekebilirsin. Bilemezsen o kartı destenin altına koyman gerekir.
 • Bazı kartlarda iki hayvanın birden özelliği yazılmıştır. İkisini de bilirsen, iki kart çekebilirsin! Birini bilirsen sıradaki oyuncu devam eder. İkisini de bilemezsen destenin altına iki kart birden koyman gerek!
 • 5 turdan sonra elinde en çok kart olan herkesçe tebrik edilir!…

Gizemli Hayvanlar oyununun kartlarını yazdırmak için tıklayınız.

(Eğer ihtiyaç duyarsan Gizemli Hayvanlar Cevap Anahtarına bakabilirsin). 

3 Hazine
Avı

Çocukların konsantrasyon sürelerini artırmak ve -günümüzde herkesin ihtiyacı haline gelen- egzersiz yapmalarını sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bütün bu faaliyetleri gürültüsüz ve diğer aile üyelerini rahatsız etmeyecek şekilde yaptırması oyunun önemli bir özelliğidir.

3 + yaş

Nasıl Oynayacaksınız?

 • Bir kişi hazine avcısı olur. Diğerleri ilk olarak yıldızı saklarlar. Avcı yıldızı aramaya koyulur ve ona ne kadar yaklaşırsa arkadaşları da o kadar fazla zıplamaya başlar…
 • Daha sonra sırayla maske ve taç saklanır.
 • Diğer hazineleri bulmak için çocukların sırasıyla uçmaları (“kollarını kanat gibi çırp”) ve sallanmaları (“rüzgardaki bir ağaç gibi sallan”) gerekmektedir…
 • Dikkat!: Bütün bunları yaparken, hazineleri ürkütüp kaçırmamak için mümkün olduğunda az gürültü ve bağırtı yapmalısın!
 • 3 Hazineyi birden bulup takabilen Hazine Hamisi olmaya hak kazanır.

Bulduktan sonra hazineleri takabilmen için onlara layık olduğunu kanıtlaman lazım:
Haydi, şimdi hami yeminini oku ve sonra da hazineni onurlu bir şekilde tak!

“Hazine Hamisi olarak hazineleri bir dahaki oyuna kadar gerektiği gibi koruyacağıma
ve bol bol oynama sorumluluğumu elimden gelen en iyi şekliyle
yerine getireceğime
söz veriyorum!”

Yıldız, maske ve taç şablonları için tıklayabilirsin. Dilediğin gibi boyamayı sakın unutma!
İstersen yıldızını, maskeni ve tacını kendin de tasarlayabilirsin tabii…

Sihirli Uyku Masalı

İstediğin kadar sihirli uyku kartlarından çekebilirsin…
Bir tanesini gece yastığının altına koymak veya başucunda bulundurmak üzere seç. Bakalım sabah ne rüyalar hatırlayacaksın?
Bunları sabah uyanır uyanmaz rüya günlüğüne yaz veya yazması için anne babandan veya bir büyüğünden yardımını iste.

Uyku problemi yaşayan çocuklara ve hatta yetişkinlere uykusuzluklarının nedenleri konusunda fikir verecek ve rahat uyumalarını sağlayacak kartlar.

Çocukların hem sevdiği, hem de etraflarında sık sık gördüğü bir hayvan olması itibariyle güven vereceğinden resimlerde kediler ağırlıklı olarak kullanılmıştır.

Nasıl Oynayacaksınız?

 • Çekilen mesajı çocuğunuzla konuşun. Çözüm yolları veya alternatifler vb. arayın. Veya sadece kartta belirtildiği gibi rahat bir uykuya hazırlanın…
 • Kartlardaki resimleri ve renkleri hayal ettirmek, çocukların kısa sürede huzurlu bir uykuya dalmalarını kolaylaştırır.
 • “Rüya Günlüğü” ise çocuğun süreç boyunca olan gelişimini gösterir ve uyguladığınız çözümlerin takibini sağlar.
 • Çocukların rüyaları hakkında anlattıkları, onların ruh halleri ve yaşadıkları problemler hakkında yetişkine fikir verir. Çocuğun bir sıkıntısı olduğunu hissederseniz profesyonel yardım almaktan lütfen çekinmeyin.
 • Dilerseniz iki veya üç kart çekerek çocuğunuz için kısa bir sihirli uyku masalı da uydurabilirsiniz…

Sihirli uyku masalı oyununun kartlarını yazdırmak için tıklayınız.
Kartları tek taraflı yazdırmak için tıklayınız.

® Trademark 2020, “21. yy. Çocukları Oyunları”, “21. yy. Çocukları Oyuncakları”, İstanbul, Türkiye, M. Şebnem Özkan. Oyun başlıkları ve içerikleri yürürlükteki yasaların izin verdiği durumlar dışında Şebnem Özkan’ın yazılı izni olmadan değiştirilemez, kopyalanamaz, tercüme edilemez. Tüm Hakları Saklıdır.