Lowen 5 Karakter Şifası

5 Karakter Şifası, doktor Alexander Lowen, psikiyatrist John Pierrakos gibi bilim insanlarının oluşturduğu ve Barbara Brennan gibi şifacıların deneyimleri ile daha da gelişmiş bir yöntemdir. Varlığının çoğu zaman farkında bile olamadığınız travma ve sorun yapıcı kalıpları çözümlemeyi hedefler.

Dünya üzerindeki herkes bu 5 karakterden birine sahiptir. Aslında bu karakterler, hepimizin anne karnından başlayarak buluğ çağına kadar uzanan dönemde, farklı şekillerde ve zamanlarda maruz kaldığımız travmalara üretilen çözümlerdir. Kendinizi savunma yöntemleri olarak da düşünebilirsiniz. Her bebek ve çocuk bu savunmaları geliştirir çünkü aslında bunlar onun hayatla başa çıkma yoludur.

“Her çocuk bir gün Cennet’ten kovulur.” Anonim

Bu yüzden ilk başta pek bir problem yok gibi gözükür. Problem, kişi onları sürekli kullanıp, karakteri haline getirdiğinde ortaya çıkar. Çünkü yetişkin olunduğunda bu savunmalar olgun bir kişiliği yansıtmayacak ve efektif çözümler üretemeyecektir doğal olarak… (Yetkinlikle çözülmesi gereken problemler karşısında, içten içe 2 veya 6 yaşındaki bir çocuk gibi tepki verdiğiniz düşünün!).

“Herkes dünyasını, Karakter Savunmasına göre algılar ve yönetir.” A.Lowen

Bu durum, bazı insanları ne kadar isteseniz de anlayamayışınızın veya bazı koşulları ne kadar uğraşsanız da değiştiremeyişinizin nedenidir aslında.

Karakter Savunmanız; hayatı yaşama kapasitenizden, problem çözme becerinize, insanlarla ilişki kurma tarzınızdan, romantik veya fiziksel sevgiyi alabilme ve ifade etme şeklinize kadar tüm hayat alanlarınızı ilgilendirir.

Bu savunmalar o kadar otomatik ve derinlere yerleşmiş durumdadır ki onları kullandığınızı fark edemezsiniz bile. Ancak iş işten geçip ilişkiniz bittiğinde,
veya işinizde mutsuz olduğunuzda,
veya eleştirilere ve saldırgan davranışlara maruz kaldığınızda,
veya hiçbir şeyden tatmin ve mutlu olamadığınızda, yanlış bir şeyler yaptığınızı anlarsınız.

Bazen de değişmeye çalışıp, bir türlü değişemedikten sonra “Ben de böyleyim işte. İnsanlar beni böyle kabullensin” dersiniz. Ancak unutmayın ki bu davranışlar sizin özünüz değildir! Olsa olsa, özünüzün etrafındaki parazitler olarak tarif edilebilirler…

Hangi Karakter Savunmasına Sahipsiniz?
(Özelliklerin özeti)

1- “Hayalci”

Anne karnından, 1 yaşa kadar olan dönemde gelişir.

 • Sosyalleşmede ve diğer insanlarla yakınlaşmada problemler yaşarsınız.
 • Hayatın anlamı sizin için çok derin ve gereklidir.
 • Kendinizi bir gruba, bir yere -ve hatta dünyaya- ait hissetmezsiniz.
 • Bir problem olduğunda öfkelenseniz de yüzleşmek yerine kaçınmayı veya mekanı terk etmeyi (fiziksel olarak yapamazsınız, enerjetik olarak!) tercih edebilirsiniz.
 • İnce yüz, zayıf kollar, bacaklar karakteristiktir. Bedende sağ sol dengesizlikleri, omurga rahatsızlıkları (skolyoz gibi) görülebilir.
 • Can sıkıntısı, anlamsızlık, dikkat dağınıklığı veya boşluk duygusu sıkça hissedilir. (Bunlar danışanlar tarafından uğraşsa da konsantre olamama, uyku hali, hayata katılamama, başkalarıyla arasında bir perde veya duvar olması, “ruhun kaçıp gitmesi”, benlik duygusunu kaybetme ve bununla birlikte hissedilen hoşnutsuzluk ve panik hali olarak tarif edilmektedir).
 • İsteklerinizi, planlarınızı -çok çalışsanız da- hayata geçirmekte zorlanırsınız.

2- “Talepkar”

6 – 18 aya kadar olan dönemde gelişir.

 • Enerjinizin, kaynaklarınızın ve zamanın yeterli olmadığını hissedersiniz.
 • Yorgunluk ve bitkinlikten, motivasyon eksikliğinden sıkça şikayet edersiniz.
 • Zayıf bir beden yapınız vardır. (Göğüs kafesi nispeten içerlek olabilir: Kirsten Dunst duruşu…).
 • Ağız, boğaz ve diş problemleri sıklıkla görülebilir.
 • Terk edilme korkusu yaşamış veya yaşıyor olabilirsiniz.
 • Ruh haliniz değişken olabilir: Bazen enerjik ve motive, bazen yorgun ve depresif hissedebilirsiniz.
 • Sigara, alkol, yemek, ilişkiler vb. bağımlılıklarınız olabilir.

3- “Dayanıklı”

19 – 30 aya kadar olan dönemde gelişir.

 • Kronik kaygı en önemli şikâyetinizdir.
 • Bir ilişkiyi bitiren (sizi üzen bir ilişki bile olsa) / bir projeyi sonlandıran vb. kişi olmak sizin için zordur.
 • Başkalarının size saygı göstermesini istersiniz.
 • Sık sık pişmanlık hissedersiniz.
 • Kendinizi istediğiniz gibi ifade edemez, yanlış anlaşılırsınız veya diğerleri size çok uzun anlattığınızı söylüyor, sürekli konuşmanızı bölüyor olabilirler.
 • Kaslı ve çoğu zaman kilolu bir beden yapınız vardır. Yeme bozuklukları, fazla eşya satın alma ve biriktirme görülebilir.

4- “Kontrolcü”

30 aydan 4 yaşa kadar olan dönemde gelişir.

 • Hareketli, riskli, hatta tehlikeli sayılabilecek hobilere ve sporlara çekilirsiniz.
 • Üst bedeniniz, bacaklar ve ayaklara göre daha fazla gelişmiştir.
 • Sezgileriniz oldukça gelişmiştir. Ancak onları kendinize göre yorumlayarak yanlış bir takım sonuçlara varmanız muhtemeldir.
 • Kendinizi “yenilmiş” hissetmek en önemli şikâyetinizdir.
 • Hayatta savaşmak ve mücadele etmek gerektiğini, ancak bu şekilde başarılı olunabileceğini düşünürsünüz. (Ancak bu sizi içten içe yormaktadır).

5- “Katı”

4 yaştan, 6 yaşa kadar olan dönemde gelişir.

 • Dışarıdan bakıldığında mükemmel gözüküyor ve her şeyi de mükemmel gösteriyor olabilirsiniz. Ancak;
  Fark edemeseniz de –Büyük ihtimalle duygularınıza tam olarak açılamıyor ve onları hissedemiyorsunuz.
  Ve ne yaparsanız yapın veya ne kadar başarılı olursanız olun içinizde bir boşluk hissi var.
 • İnsanlarla ilişkilerinizde otantik (içinizden geldiği gibi) değil, uygun ve olması gerektiği gibi davranırsınız.
 • Annenizin “küçük adamı” veya babanızın “güzel prensesi” olarak mı büyüdünüz?

Çalışmanın Ana Hatları

Çalışmalarımıza başlamadan Karakter Savunması Testiyle hangi karaktere ait olduğunuz belirlenecektir.

6 haftalık programda her hafta bir karakter savunması ve o savunmaya ait çözümler çalışılacaktır. 6. Hafta her karakter savunmasının kullanması gereken zihinsel, ruhsal, psikolojik ve enerjetik çözümler ve uygulamaları yapılmaktadır.

Beden bir bilinç alanıdır. Her anı, travma veya hastalık hücrelerde depolanır. Lowen, Pierrakos ve Brennan başta olmak üzere 5 Karakter Şifası çalışmalarında bedenle ön planda çalışılmıştır ve biz de aynı doğrultuda uygulamalar yapacağız. “Enerji Egzersizleriyle” beden bilincini harekete geçirmek hem şifalayıcı, hem de gerek çocuklar ve gençler, gerekse yetişkinler için çok keyifli olmaktadır.

Herkes 1 ana ve 1 veya 2 yan karakter savunmasını kullanmaktadır. Yan karakter savunmaları, içinde bulunduğunuz zaman diliminde öğrenmeniz ve çözmeniz gereken konuları içerir.

Çalışma boyunca öğreneceğiniz Karakter Savunmaları sayesinde ilişkide olduğunuz insanlarla, eşiniz, aileniz ve arkadaşlarınızla nasıl en sağlıklı ilişkileri kurabileceğinizi de öğrenmiş olacaksınız. Anne babalara, çocuklarının Karakter Savunmasını öğrenmek, onları doğru bir şekilde yönlendirebilmek ve dezavantajlı olabilecek kalıplara karşı gerekli değişiklikleri gerçekleştirebilmek için özellikle önerilmektedir. 

Cennete geri dönebilen kişinin Karakter Savunması, artık
o insanın kendini dünya üzerinde olması gerektiği şekilde ifade edebileceği
ve her yapıya ait benzersiz hediyeleri açığa çıkartabileceği mütekamil Karakter Yapısına dönüşecektir…

Artık;
Nedenini anlayamadığınız ve hep pişman olduğunuz davranışlarınızdan özgürleşebileceksiniz,
Daha fazla “kendiniz” olabileceksiniz,
Kendinizi daha fazla sevecek, olduğunuz kişiden memnun olacaksınız,
İnsanlar otantikliğinize ve samimiyetinize daha fazla çekilecek,
Eşinizi, sevgilinizi, çocuğunuzu, iş arkadaşınızı daha iyi tanıyabilecek ve ‘incir çekirdeğini doldurmayan problemleri’ daha başlamadan engelleyebileceksiniz.

01.11, 11.00’de online olarak başlıyoruz.
01 Kasım – 06 Aralık, her Pazar. 11.00 – 13.00.

Hafta arası tercih edenlere:
03 Kasım – 08 Aralık, her Salı. 12.00 – 14.00

Gençler için
5 Karakter Şifası

5 Karakter Şifası, Işık Çağı Çocuklarının ve Gençlerinin yaşamlarını kendilerine özgü yeteneklerine göre yaratabilmeleri için olanak sağlayan bir çalışmadır.

Gençler için yapılan program onların mümkün olduğunca erken bir şekilde travmalardan ve karakter kalıplarından  kurtulmaları amacını taşımaktadır. Bu süreçte zihinsel, ruhsal, enerjetik ve bedensel çözümler ve uygulamaları yapılmaktadır. Ders aralarında kuracağımız whatsapp grubumuz aracılığıyla iletişim devam edecek, gençlerimizin soru ve ihtiyaçlarına cevap verilecektir.

6 haftalık programda pratik uygulamalara daha fazla yer vererek, onları stres, kaygı, özgüven eksikliği, amaçsızlık, dikkatsizlik, asosyallik, sınav stresi ve sınav kaygısı, başarısızlık gibi kalıplardan özgürleştirmeyi ve hayata hazırlamayı amaçlıyoruz.

Yaş aralığı: 13 – 16
04.11 – 09.12, her Çarşamba. 18.30 – 19.30

Email: info@sebnemozkan.com

 

Bu site, sizler için sadece destek sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir tedavi amacı güdülmemektedir. Fiziksel veya psikolojik bir rahatsızlığınız varsa tıbbi tedavi önerilmektedir.

Videolar