Şebnem M. Özkan

Şebnem Özkan1971’de İstanbul’da dünyaya geldim. Üniversitede iktisat (İ.Ü İngilizce İktisat) ve müzik (İ.Ü Devlet Konservatuarı) okudum. Kalbime çok yakın olan müzik, konservatuardan sonra da İtalya’da da devam etti (Arts Academy, Roma). Daha lisedeyken araştırmaya başladığım bütüncül terapileri öğrenme süreci ise 2009 senesine kadar sürdü.

ABD’de yaşadığım süre zarfında psikoloji yüksek lisansımı tamamladım. ABD’deki en başarılı psikoloji departmanlarından olan University of Memphis Psikoloji Bölümünde okumak, hayatımda yepyeni sayfalar açtı… Her zaman bilgiyi ve ruhsallığı dengelemekten yana olmuşumdur ve psikoloji okumak bunu yapmam için büyük bir fırsat oldu.

Psikolojiye başlamadan önce üniversitede antropoloji, sosyoloji derslerine girdim. Amaç: Kendimi tanımak. Kendimi tanımak yoluyla da başkalarını tanımak… Çünkü bütün bunları öğrenirken ortak tek bir temam vardı: “Bir şeyler yapayım insanlara faydalı olsun.” 

Sonra sıra, kapsamlı yaşam koçluğu uluslararası sertifika programına geldi. (FA Koç Akademi). İnsanlara faydalı olma temasını, psikoloji okurken üzerinde çokça çalıştığım Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’nun koçluğunu yaparak gerçekleştirmeye karar vermiştim. Ancak bu planım 2009 ve 2010 senelerinde yaşadığım dönüştürücü tecrübelerle değişti ve o tarihten itibaren yaşam görevim olarak tarif ettiğim çalışmalarımı yapmaya başladım.

2009’dan beri uyguladığım zihin, ruh ve bedene hitap eden çalışmalarla “ruh dostunuz” olarak çalışmak bana büyük mutluluk veriyor.

Zevkli tekamüller dileğimle. Hayat okulunu bitirdiğinizde yanınızda götürebileceğiniz tek şey o çünkü…

Şebnem M. Özkan
Enerji Psikoloğu

“Beş Yapraklı Çiçek”; 2009 senesinde çalışmalarımın felsefesini açıklamak için bana açıklanmış bir semboldür. Devamı için tıklayınız.

Videolar