Toteminizle Nasıl Çalışırsınız?

Rehber Hayvanlarımız

 

Evrendeki her varlık; rüzgar, nehir, bitkiler ve hayvanlar, biz öyle olmasını ister, bunu seçersek, bizim öğretmenlerimiz, rehberlerimiz olabilirler. Evren, bizimle hayvan ruhları / özleri yoluyla irtibat kurabilir ve öğretebilir. Böylelikle hayvan rehberlerimiz, kendimiz daha iyi anlayabilmemize, neyi, neden yapmış olduğumuzu daha iyi fark edebilmemize ve gerçeğimizi keşfederek, hayatımızı kendimize özgü şekilde yaratmamıza yardımcı olurlar.

 

Rehber hayvanlar deyince akla ilk gelen, totem hayvanıdır (erk hayvanı olarak da kullanılmaktadır). Totem, Webster sözlüğünde “kişisel veya ruhsal kimliğimizle alakalı olarak özgün ve hürmet ettiğimiz bir sembol veya amblem olan doğal bir obje; genellikle bir hayvan” olarak tanımlanmış. “Animal Speak” adlı kitabının yazarı Ted Andrews totemi, “hayatımız boyunca varlığı ve enerjisiyle kendimizi yakın ilişkide hissettiğimiz doğal obje, varlık veya hayvan” olarak tanımlıyor.

 

Bu tanımlardan da anlayabileceğimiz gibi, totem hayvanımızla özümüz ve özelliklerimiz çok benzeşir. Totem hayvanlarımız güçlerimiz ve kabiliyetlerimiz hakkında bize bilgi verirler. Öz olarak, bu hayvanların özleriyle bağlıyızdır, dolayısıyla bizde halı hazırda olan veya hayat yolculuğumuz sırasında açığa çıkacak olan özellikleri temsil ederler. Ayrıca onların kuvvetli olmayan yönlerini de, bizim bu hayatta öğrenmemiz ve geliştirmemiz gereken özelikler olarak çalışabiliriz. İhtiyacımız olduğunda, totemimizin gücüyle birleşerek, onun arketipsel enerjisiyle bağlantıya geçmek, yaptıklarımızı çabuklaştıracak ve kolaylaştıracaktır.

 

Totem hayvanlarımız, bu hayatımızda bilmemiz gerekenleri bize öğretirler (hatırlatırlar). Her yeni dersi öğrenmemizin ve hayatımızda uygulamamızın sonrasında, yeni bir ders ile çıkagelir ve öğretme sürecine devam ederler. Baş etmemiz gereken mücadelelerimiz sırasında bize rehberlik ederler. Ek olarak totem hayvanımızın özelliklerini, yaşam stilini incelemek kendimiz hakkındaki anlayışımızın artmasına büyük katkı sağlayacaktır.

 

Totem hayvanlarımız geçmişte yaşadığımız problemleri tedavi etmek ve düzeltmek için yardımcı olabilecekleri gibi, hayat yolumuzda oluşması planlanmış önemli olaylar hakkında da bize bilgi verebilirler. Rehberliklerini bize çeşitli yollarla ifade ederler ki bunların en etkilisinin ve zevklisinin, onun rehberliğinde çıkılan yolculuklar olduğunu söyleyebiliriz. Fiziksel dünya ile görünmeyen dünya (enerji dünyası) arasında bir köprü görevi görürler ve bu hayatta olmamız gereken halimizi bulmamıza ve gerçekleştirmemize yardım ederler. Mesela, totem hayvanımızın ilk defa kendini belli etmesi veya daha önceden biliyorsak, tekrar tekrar kendini hatırlatması, gerçek benliğimizi ve/veya onu hayatımızda tarif edecek olan işimizi bulmamız için bir sinyal olabilir. Uzun lafın kısası, diyebiliriz ki, totem hayvanımız kendimizi bilmemize, özümüze dönmemize yardımcı olan rehber ruhtur.

 

Hepimizin en az bir totem hayvanı vardır. Bazı kaynaklar daha fazla olduğunu, mesela altı veya yedi tane olduğunu belirtir. Bazıları, koruyucu meleklerimize benzer şekilde, bir tane sol tarafımızda, bir tane de sağda olmak üzere iki tane totem hayvanımız olduğundan bahseder. Unutmayalım ki, bunun kararı, bizim kendimizin deneyimleyip, keşfedeceğimiz bir şeydir ancak. Bu arada hemen belirtelim ki, totem hayvanımızı biz seçmeyiz, o bizi seçer…

 

Rehber hayvanlarımızın çeşitleri, görevlerine ve hayatımızdaki yerlerine göre farklılaşırlar. Bu konuda çeşitli kaynaklarda, çeşitli sınıflamalar mevcut olmasına rağmen, her zamanki gibi, sizin hissettikleriniz sizin için doğru olandır. Hayatımıza giren rehberin amacının ne olduğunu fark edebiliyorsak, onun “mesajcı” mı, yoksa bir “yolculuk hayvanı” mı olduğu, çok da fazla fark etmeyecektir…

 

Bazen rehber hayvanlar, hayatımıza bir mesaj nakletmek için girerler. Mesajcı Hayvanlar, ihtiyacımız olduğu dönemlerde öğrenmemiz gereken bir konuyu öğretmek için gelebilirler, bir karar aşamasında yardımcı olabilirler, hayatımızın o döneminde gitmemiz gereken yön hakkında bize rehberlik ederler ve/veya olabilecek bir tehlikeye karşı uyarırlar. Biz mesajlarını anlayana ve uygulayana kadar kendilerini beli ederler ve görevleri bittikten sonra hayatımızdan çıkarlar. Hayatımızda sadece bir defa karşımıza çıkabilecekleri gibi, belli konuları öğrenene kadar dönem dönem bizimle çalışabilirler.

 

Bazı hayvanlar, negatif yönlerimizi dönüştürmek göreviyle hayatımıza girerler. Bastırdığımız, korktuğumuz, farkında olmadığımız yönlerimize, çözmemiz gereken sorunlara parmak başlarlar. “Gölge hayvanlarımız” olarak nitelendirilen bu hayvanlardan genellikle korkarız veya en azından hoşlanmayız. Halbuki bu hayvanlar değerli öğretmenlerdir; negatif olan yönümüzü dönüştürmemize yardımcı olmak için burada bulunmaktadırlar. Böylelikle korku anlayışa, öfke şefkate, kıskançlık sevgiye dönüşebilir. Hatta biraz önce bahsettiğimiz gibi frakında olmadığınız ve dolayısıyla kullanmadığınız bazı yönleriniz açığa çıkabilir, gölge hayvanınız sayesinde.

 

Örneğin, diyelim hamam böceğinden korkuyorsunuz… Bu böceği inceleyip, hakkında biraz bilgi edindiğinizde, hayatta kalma ve otomatik ve sürekli olarak yenilenme konusunda çok yetenekli olduğunu görebilirsiniz ve bu özelliklerin aslında sizin içinizde de olduğunu fark edebilirsiniz. Hamam böceği sayesinde, bu önemli özelliklerinizi daha da geliştirebilirisiniz veya daha çok kullanmanız gerektiğini anlayabilirsiniz…

 

Yolculuk Hayvanları, hem fiziki dünyada hem de şamanik yolculuklarda bize rehberlik ederler. Fiziki dünyada, hayatımızda yeni bir dönemdeysek, örneğin farkındalık açısından dönüşüm içindeysek, farklı bir ülke veya şehre taşınmışsak veya yeni bir işe başlamışsak bir “rehber yolculuk hayvanı” ile çalışabiliriz. Bu hayvan, durumunuzla ilgili sezgilerinizin, iç görülerinizin artmasına yardım edebileceği gibi, görünmeyen dünyaya yolculuklar yapmanıza da yardımcı olabilir. Enerji dünyasına yaptığımız yolculuklarda totem hayvanımızın da bulunması gereklidir ve ilave olarak yolculuk hayvanının da yardımıyla, bilmemiz gereken şeyler için rehberlik alabileceğimiz yerlere ulaşmamız mümkün olur.

 

Rehber hayvanlarla çalışmak çok zevkli ve hayatımızı kolaylaştıran bir şey olduğu kadar onların varlığını ve sevgisini hissetmek bir yönden daha—ve aslında en önemlisi—bizi gerçek benliğimize yaklaştırır: Kalbimizi açarak. Onların sevgisini ve değerini hissettiğinizde, şükran duygularıyla beraber, sizden de onlara bir sevgi akışı olması kaçınılmazdır. Rehber hayvanımızla olan ilişkimizi, sevgimizle ve saygımızla taçlandırmak, her türlü ilişkide olduğu gibi bizi, rehberimizi ve tüm varlıkları besleyecektir…

Ş. Özkan
2013

 

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir